INSTYTUCJE CHARYTATYWNE

 

Zakład wychowawczy "Nasz Dom" powstał w 1919 roku w Pruszkowie koło Warszawy. Zakład powstał z potrzeby utworzenia placówki, w której znalazłyby opiekę sieroty po robotnikach i działaczach robotniczych poległych w czasie pierwszej wojny światowej. Organizatorami zakładu byli Maryna Falska, Janusz Korczak i Maria Podwysocka. Natomiast w roku 1923 powstało Towarzystwo "Nasz Dom", którego celem było organizowanie pomocy materialnej dla zakładu. Towarzystwo zgromadziło fundusze na zakup działki na Bielanach i budowę na niej nowej siedziby. W roku 1928 zakład przeniesiono do tego nowo-wybudowanego budynku. W późniejszych latach przystosowano część gmachu "Naszego Domu" do nowych zadań na rzecz najbiedniejszych dzieci. Zorganizowano tam świetlicę, bibliotekę, akcję dożywiania i półkolonie.
W 1946 r. majątek Towarzystwa "Nasz Dom" został przekazany Robotniczemu Towarzystwu Przyjaciół Dzieci. Towarzystwo "Nasz Dom" przestało istnieć aż do roku 1991, kiedy zostało reaktywowane pod przewodnictwem Tomasza Polkowskiego. Następnie wieloletnią dyrektorką Domu Dziecka nr 1 "Nasz Dom" im. Maryny Falskiej była Teresa Skudniewska; obecnie jest nią Jolanta Jabłońska, a dom liczy ok. 50 podopiecznych. W sumie w latach 1919-2009 "Nasz Dom" wychował 4 tysiące dzieci.

 


"Nasz Dom" na Bielanach:




Aktualna misja i działalność towarzystwa:
"Misją Towarzystwa Nasz Dom jest dbałość o stabilne środowisko rodzinne (własne lub czasowo zastępcze) dla dzieci zagrożonych trwałym zerwaniem więzi rodzinnych. Podejmujemy wszelkie działania zmierzające do zapewnienia bezpiecznej więzi z bliskimi dorosłymi, warunków do rozwoju, a także odpowiedniego przygotowania do samodzielnego życia. Czerpiemy inspiracje z korczakowskiej myśli pedagogicznej oraz współczesnych osiągnięć psychologii i pracy socjalnej. Wspieramy finansowo i merytorycznie placówki prowadzące działalność w sektorze rodzinnej opieki społecznej. Udzielamy pomocy materialnej i psychologicznej byłym wychowankom placówek opiekuńczo-wychowawczych. Prowadzimy działalność związaną z pomocą w zakresie przekształceń strukturalnych domów dziecka. Pod naszą opieką znajduje się czternaście Domów dla Dzieci w oparciu o Metodę Indywidualnych Planów Pracy i Procedurą Pracy z Rodziną w Ustce, Słupsku, Mrągowie, Przemyślu, Krakowie i Wrocławiu. Są to jednostki wyspecjalizowane, w których mieszka po czternaścioro dzieci. Szkolimy przyszłych wychowawców, opiekunów zastępczych i  służby społeczne. Organizujemy kampanie społeczne tożsame z profilem naszej działalności."

Program Towarzystwa "Nasz Dom" - Góra Grosza:
Co roku, na przełomie  listopada i grudnia, w szkołach i przedszkolach odbywa się wielka zbiórka monet zwana Górą Grosza.
Celem na który zbierane są te drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących. Uczniowie i przedszkolaki  nie zawodzą, każdy przynosi tyle, ile może – w myśl zasady:

            Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.


Chcesz dołączyć do Towarzystwa "Nasz Dom"?
Jeśli Twoja placówka spełnia warunki socjalno-bytowe, zapewnia dzieciom zindywidualizowaną pomoc (poprzez celową i planową  pracę z dzieckiem i rodziną, adekwatną do rozpoznanych potrzeb dziecka,
opartą na relacji i odbudowywaniu) i chcesz ją zaprezentować, skontaktuj się z organizacją.
Jeśli chcesz skorzystać z pomocy w przekształceniach swojej placówki, uzyskać patronat merytoryczny, skontaktuj się przez email: m.molska@naszdom.org.pl



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl