INSTYTUCJE CHARYTATYWNE

Logo Ruchu Emmaus:

 

 

 

Ojciec Piotr, założyciel Ruchu Emmaus:

 

Jest to ruch społeczny i nazwa międzynarodowej organizacji charytatywnej założonej w 1949 roku we Francji. Organizacja posiada obecnie sieć grup w ponad czterdziestu krajach na świecie. Pierwszą wspólnotę w Polsce otwarto w 1995 roku w Lublinie.
Wspólnoty są komórkami najbardziej podstawowymi i jednocześnie pierwszymi spośród wszystkich form działalności ruchu Emmaus. W większości wypadków powstały, by przyjmować ludzi potrzebujących pomocy, bezdomnych, także uzależnionych, samotnych, uchodźców, dając im schronienie, poczucie bezpieczeństwa, ofiarowując przyjaźń, wreszcie przywracając radość życia. Członkami wspólnot zostają również inni, którzy wybierając życie bardzo proste, zorientowane na wspólnotę i dzielenie się z innymi znajdują w tym głęboki sens. Wspólnoty dają schronienie wszystkim bez względu na wiek, pochodzenie i przeszłość. Kompanioni mieszkają razem, pracują i wspólnie dzielą się wypracowanym zyskiem, w ramach komuny. W zależności od wspólnoty, przyjmowane są indywidualne osoby lub całe rodziny. Zgodnie z ideą ruchu kompanion powinien przebywać we wspólnocie do momentu odzyskania możliwości powrotu i godnego życia w społeczeństwie, jednakże wiele osób spędza we wspólnocie wiele lat, a nieraz całe życie. Oprócz wspólnot, Emmaus prowadzi m.in. domy pomocy, poradnie, przychodnie, noclegownie, szpitale.

Wspólnoty Emmaus na świecie:

 - Europa – 261 grup (w tym 175 we Francji)
 -
Ameryka – 31 grup
 -
Afryka – 16 grup
 -
Azja – 7 grup

3 podstawowe zasady życia we wspólnocie Emmaus:

1. Braterstwo – tworzenie solidarnej i wspierającej się społeczności bez względu na różnice pochodzenia, przekonań i wyznania, rozwoju intelektualnego, psychicznego i fizycznego oraz statusu społecznego i materialnego. Członkowie wspólnoty są sobie równi bez względu na rodzaj wykonywanej pracy.
Dom wspólnoty jest otwarty dla każdego, kto akceptuje ideę Emaus oraz ich regulamin.

2. S
amowystarczalność  – praca jest najważniejszym prawem i obowiązkiem każdego członka wspólnoty. Dopuszczalny jest każdy rodzaj pracy, niesprzeczny z charakterem ich życia i zapewniający środki, aby przywrócić każdemu członkowi poczucie godności i bezpieczeństwa ekonomicznego. Praca we wspólnocie nie jest wykonywana dla korzyści finansowych lecz dla dobra wspólnego i pomocy innym. Członkowie wspólnoty samodzielnie prowadzą dom, pracują w gospodarstwie przydomowym, prowadzą zbiórkę publiczną w formie sprzedaży rzeczy używanych, pracują również w zakładzie produkcyjno-usługowym.  


3
. Solidarności – z innymi potrzebującymi. Wymaga ona od domowników skromnego i prostego stylu życia oraz gotowości niesienia im pomocy. Członkowie wspólnoty w miarę potrzeb i możliwości jako wolontariusze angażują się w pracę charytatywną.

 

 

Kontakt do organizacji:


1. w Lublinie - http://emaus.lublin.pl/kontakt

2. w Krakowie - http://emmaus.pl/emaus-krakow/
3. w Rzeszowie - http://www.emaus-rzeszow.pl/kontakt/

 

Emmaus  Europa:
gabriela.martin@emmaus-europe.org

 



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl